/
/
Montaż wentylacji mechanicznej

Montaż wentylacji mechanicznej

Rekuper
Rekuper

Systemy rekuperacji - wentylacji mechanicznej

Jak zamontować wentylacje mechaniczną – rekuperację?

Stojąc przed wyborem rekuperacji zastanawiamy się nad montażem. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z usług firm instalacyjnych, ale warto rozważyć samodzielny montaż, przede wszystkim ze względu na możliwość oszczędzenia dzięki temu nawet kilku tysięcy złotych.
Kiedy posiadamy już projekt wraz z rysunkiem technicznym, montaż nie jest trudny i nie wymaga specjalnych narzędzi.

3 etapy do samodzielnego montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Samodzielny montaż rekuperacji jest o tyle mało skomplikowany, że możemy podjąć się jego sami, a my za pomocą tego poradnika, chcemy Wam w tym pomóc.

Mianowicie na samym początku musimy podzielić montaż wentylacji mechanicznej na trzy etapy.
1. Montowanie skrzynek, rozdzielaczy, przewodu oraz czerpni/wyrzutni
2. Montaż rekuperatora, podłączenie rekuperatora do rozdzielaczy
3. Montaż anemostatów, sprawdzenie instalacji

Po otrzymaniu projektu w którym mamy wykonany bilans powietrza, projekt, oraz wycenę, możemy zaczynać pracę. Aby zacząć potrzebujemy tylko projektu i materiałów.  Zalecamy wydrukowanie projektu w dużym formacie, – łatwiej sprawdzać rozmieszczenie elementów, a sam projekt rekuperacji jest czytelniejszy. 

Jak samemu zrobić wentylacje mechaniczną?

Po wejściu na obiekt budowlany bierzemy się do pracy. 

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać to, rozmieszczenie po wszystkich pomieszczeniach na podłodze skrzynek rozprężnych oraz rozdzielaczy rurowych we wskazanych w projekcie dla nich miejscach. 
Uwaga – w tym momencie przed montażem ich do sufitu, bądź do zalania wylewki, musimy się upewnić czy skrzynka jest zamontowana tak samo jak na projekcie. Mamy tu na myśli skierowanie wejścia na przewód VENTFLEX. 
To samo tyczy się rozdzielaczy. 

Po sprawdzeniu i upewnieniu się, możemy przystąpić do montażu. Jednak przed, zalecamy zawsze izolować wełną mineralną (znajdziecię ją w naszym sklepie) skrzynek rozprężnych, nawiewnych, oraz obydwy rozdzielaczy. 

Jak izolować skrzynki rozprężne i rozdzielacze rurowe w rekuperacji?

Dlaczego obklejamy wełną te elementy? – Dzięki temu unikamy tworzenia się różnic temperatury. Jest to bardzo ważne w naszej instalacji i dopiero po dokładnym obklejeniu wełną – izolacją możemy montować skrzynki i rozdzielacze.

Obklejamy skrzynkę rozprężną, bądź rozdzielacz, tak by cała jego powierzchnia była zasłonięta wełną. Do łączenia i spajania używamy taśmy aluminiowej, którą również mamy w ofercie. Musimy pamiętać, że w przypadku izolowania staramy się by nie było miejsc gdzie widać metal – wszystko prócz wyjścia na przewód ventflex ma być zasłonięte.
Po tym możemy przymocować skrzynki i rozdzielacze we wskazanych w projekcie miejscach. 

Jak podłączyć wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Na kolejnym etapie podłączania wentylacji mechanicznej – rekuperacji, sprawdzamy na projekcie gdzie przewód wentylacyjny będzie przechodził przez ściany – w przypadku systemy podwieszanego. W tych miejscach będziemy kuć w ścianach. Dziury powinny być nie dużo większe, niż średnica naszego przewodu (63,75 lub 90mm).
Natomiast w przypadku systemu, który znajdzie się w wylewce, wszystko rozkładamy po stropie i jeśli nie ma takich wskazań w projekcie, obejdzie się bez robienia dziur w ścianach.
 
Po wykuciu dziur i przymocowaniu rozdzielaczy, oraz skrzynek przystępujemy do pracy z przewodem wentylacyjnycm.
Zaczynamy zawsze od rozdzielacza. Przy prowadzeniu przewodu między dwoma elementami, zalecamy najpierw przymocować go poprawnie do pierwszego elementu, dopiero po tym prowadzić go do drugiego, tak by nie brakło nam materiału – przed ucięciem dwa razy sprawdzić, czy odcinek nie jest za krótki. 

Pamiętaj o tym, przy podłączaniu przewodów rekuperacji!

Montując przewody wentylacyjne w wentylacji mechanicznej na suficie, łączymy je taśmą perforowana, po dwa lub 3 przewody. – Dokręcamy do oporu, ale tak by nie zniszczyć przewodu.

By przyłączyć przewód do skrzynki/rozdzielacza, musimy mieć równo obcięty koniec przewodu. Czym to zrobić? Zalecamy ostry nóż kuchenny, bądź nóż tapicerski. 

Etap Łączenia przewodów rekuperacji.

Na przewód zakładamy uszczelkę do przewodu wentylacyjnego – zakładamy na ostatni możliwy karbowany dołek w przewodzie. Następnie wciskamy/wkładamy przewód w skrzynkę, rozdzielacz. W przypadku rozdzielaczy metalowych, mają one metalowe blokady, wypustki, które powodują blokadę przed wypadnięciem naszego przewodu – zalecamy wcisnąć. 

Po sprawdzeniu czy przewód jest dobrze wciśnięty, zalecamy obkleić go wokół elementu montażowego skrzynki rozdzielacza, taśmą aluminiową. Dzięki temu mamy gwarancję lepszej szczelności. Tą czynność, czyli zaklejenie, możemy wykonać na sam koniec jak już wszystkie przewody będą wpięte. 
Przy montowaniu przewodów wentylacyjnych, należy pamiętać o dokładnym odmierzaniu długości, jednak w przypadku niepowodzenia, zawsze możemy użyć łącznika do przewodów i nie mamy strat materiałów. 

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o tym, że podczas samodzielnego montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, przewody wentylacyjne powinny mieć jak najmniej ostrych kątów. Dobrze by wszystkie załamania były delikatne, tak aby powietrze miało wewnątrz swobodny przepływ.

Najlepiej wzorować się na projekcie. Pamiętając iż zawsze najlepiej zaczynać od rozdzielacza, robimy nawiew instalacji, a potem wywiew, bądź w odwrotnej kolejności. 

Na koniec tego etapu po podłączeniu wszystkich przewodów, sprawdzamy czy w rozdzielaczach wszystkie odejścia są zapełnione. Jeśli nie, wkładamy zaślepkę.

Umiejscowienie czerpni i wyrzutni przy samodzielnym montażu rekuperacji.

W tym momencie przechodzimy do umiejscowienia czerpni i wyrzutni. Należy pamiętać by były one oddalone od siebie o minimum 2,5metra. 
Czerpnię oraz wyrzutnię wykonujemy od elementu czerpni/wyrzutni z blachy ocynkowej, aż do samego rekuperatora.

Tutaj jest bardzo istotna informacja – cały odcinek czerpni/wyrzutni izolujemy. Czerpnię wełną 5cm natomiast wyrzutnię możemy wełną 3cm. Trzeba pamiętać o dokładnej izolacji by nie tworzyły się mostki termiczne. 

Odcinek czerpni/wyrzutni najczęściej robimy na kanałach okrąłych ocynkowych Fi160 (16cm) lub Fi200 (20cm średnicy) w zależności od dobranego rekuperatora ( z racji na wyjście króćców) taki dobieramy kanał. 
Do rekuperatora wkładamy odcinek rury, tutaj akurat należy wkręcić wkręt w celu stabilnego montażu. Tak samo każdy odcinek na czerpni/wyrzutni warto spoić – śrubą/wkrętem, oraz dla lepszej szczelności zakleić taśmą. Po zamontowaniu przystępujemy do izolacji. 

Montowanie centrali wentylacyjnej

W tym momencie możemy przejść do zamontowania naszej jednostki. Rekuperator montujemy według projektu. 
W przypadku jednostek promax – metalowych zalecamy montaż na ziemi, ale możemy również je podwiesić – Tak mamy do nich stojaki/wieszaki do ściany!
Natomiast rekuperatory AIR EXPERT montujemy do sufitu. Zalecamy kołki metalowe 8mm oraz pręty gwintowane 30cm x4szt – do podwieszenia jest potrzebna druga osoba 😉

Przed umiejscowieniem na stałe jednostki zawsze staramy się by nie była ona daleko od naszych rozdzielaczy. 
Po zamontowaniu rekuperatora sprawdzamy oznaczenia na rekuperatorze – wywiew/nawiew, czerpnia/wyrzutnia.

W tym momencie zajmujemy się podłączeniem wywiewu i nawiewu do rozdzielaczy. Czym łączymy ? Zalecamy montaż połączenia produktami typu przewód izolowany MOIZO. Dzięki temu produktowi  możemy dodatkowo zniwelować różnice temperatury oraz wyciszyć przepływ powietrza w naszej instalacji. 

Przewód jest w długościach 5m oraz 10m. Na zestawieniu z naszego projektu, zawsze zawarte są informacje jaki wybrać. Po wyjęciu z pudełka, przewód ma widoczne dwie ściany wew. oraz zew. Pomiędzy nimi znajduję się izolacja wełną. W celu zamontowania wyciągamy kawałek wewnętrzny i naciągamy na wyjście z rekuperatora. Zalecamy naciągnąć przewód na odejście rekuperatora/rozdzielacza i na to założyć opaskę zaciskową plastikową/metalową.

Na tą chwilę mamy warstwę wełny, oraz drugą ściankę przewodu moizo. Wełnę naciągamy na założony kawałek, który wcześniej zaciskaliśmy i na niego naciągamy zewnętrzną część przewodu moizo, ten również zaciskamy opaską zaciskową.

Teraz mamy dobrze, szczelnie zamontowany przewód pozwalający połączyć rekuperator z rozdzielaczem.
UWAGA ! W przypadku przewodu MOIZO należy pamiętać by nie był on zbyt rozciągnięty – MA BYĆ W MIARĘ MOŻLIWOŚCI SZTYWNY. W przypadku potrzeby zawsze można go podwiesić do sufitu/ściany za pomocą taśmy perforowanej montażowej.

W ten sam sposób montujemy drugi rozdzielacz. 
W tym miejscu należy sprawdzić czy dobrze podłączyliśmy nasze przewody. 

BARDZO WAŻNE !!!!!!!!!!!!!
– Należy pamiętać iż podczas montażu nie uruchomiamy jednostki. Nasza jednostka ma być uruchomiona dopiero jak wszystko będzie skończone. Dlaczego?  W celu uniknięcia zaciągnięcia brudów do naszej instalacji. 
Jeśli po montażu, a tak zwykle jest, będą prace budowlano remontowe – należy koniecznie po skończonej pracy montażowej pozakrywać wszystkie wyjścia Fi125 na anemostat w puszkach rozprężnych. 

Montowanie anemostatów – rekuperacja

Po skończeniu wszelkich prac budowlanych (podwieszane sufity/wylewka betonowa) przystępujemy do montowania anemostatów. 
W tym momencie należy je rozróżnić. Są wywiewne i nawiewne i tak samo musimy je dopasować do instalacji nawiewu i wywiewu. 

W przypadku sufitu podwieszanego ucinamy odejście puszki, gdzie montujemy anemostat, pod długość sufitu, a dokładnie staramy się uciąć puszkę delikatnie ponad sufit (do 1cm). Dzięki temu anemostat będzie idealnie dochodził do sufitu. 

Sam anemostat montujemy na dwa/trzy metalowe wkręty. Jego wewnętrzną część montażową wkręcamy a sam element wentylacyjny jest montowany na wkręt. Tą czynność powtarzamy w przypadku wszystkich anemostatów. 

Na samym końcu gdy wszystko jest podłączone musimy umiejscowić, oraz podłączyć nasz panel NANO1. Zalecamy montaż w pobliżu jednostki. W celu ukrycia kabla od panelu sterowania zalecamy montaż przed wykonaniem tynków. 

Teraz system rekuperacji jest już zamontowany i gotowy do używania.

Gotowe!

Jak widać montaż całej instalacji nie jest zbyt skompilowany, jesteśmy w stanie podłączyć wentylacje mechaniczną sami, tylko musimy pamiętać o paru istotnych szczegółach.

Pomoc w montażu

W przypadku Waszych pytań zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy Wam w montażu przez telefon!

Potrzebne narzędzia :

– śrubokręt
– nożyce do blachy/piła do cięcia metalu
– wiertarka
– dłuto do kucia w ścianie/ręczne lub mechaniczne
Dodatkowo :
– Pianka do uszczelnień – w celu zakrycia dziur po zamontowaniu czerpni/wyrzutni
– rękawiczki ochronne (przydatne do montażu wełny)
– drabina
– miarka

Wycena Rekuperacji

Planujesz inwestycję w rekuperację i chcesz dowiedzieć się ile to będzie kosztować? Nie ma problemu! Wybierz jedną z opcji i poznaj koszty.

Poznasz cenę w ciągu kilku chwil. Wprowadzisz informacje o swoim budynku i od razu poznasz szacowaną cenę.

Prześlij nam projekt swojego budynku, opisz nam swoje wymagania, a nasz doradca w ciągu 24 godzin(w dni robocze), przedstawi Ci kalkulację.

ciasteczko

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Przejdź do naszej polityki prywatności aby dowiedzieć się więcej. Polityka prywatności