/
/
Dobór rekuperatora

Dobór rekuperatora

Jaka centrale wentylacyjna wybrać?
Rekuper
Rekuper

Systemy rekuperacji - wentylacji mechanicznej

Jaką wybrać centrale wentylacyjną z odzyskiem ciepła?

Kiedy już zdecydujemy się na inwestycję w system rekuperacji w swoim obiekcie, pojawi się pytanie – Jaki rekuperator wybrać? – Jest wiele ofert różnych producentów na rynku, z czego każdy z nich posiada dodatkowo różne jednostki w swojej ofercie, z tego względu szukając idealnej jednostki do swoich potrzeb, zaczynamy mieć mętlik w głowie.

Dlatego w tym artykule pomożemy w doborze odpowiedniej centrali wentylacyjnej do Twoich wymagań.

Najważniejsze – wielkość budynku i produktywność

Niewątpliwie najważniejszą ze wszystkich kwestii w doborze rekuperatora jest wielkość obiektu, w którym mamy zamiar zainstalować system rekuperacji, im większy, tym produktywność centrali wentylacyjnej musi być większa. Obliczenie jest bardzo proste i każdy da sobie z tym radę, bo wystarczy znać wielkość budynku w m3 i wybrać jednostkę, która sprosta wymaganiom. Warto też skorzystać z naszej w 100% darmowej szybkiej wyceny, z której dowiesz się o jakiej produktywności potrzebujesz rekuperator, otrzymasz zestawienie materiałowe, oraz bilans powietrza do danego budynku.
Pamiętajmy, że pomieszczeń nieużytkowych, takich jak poddasze, czy garaż, nie musimy brać pod uwagę w naszych obliczeniach.

Dla przykładu zrobimy proste obliczenie. Mamy budynek jednopiętrowy, powierzchnia pomieszczeń użytkowych to 100m2, a ich wysokość to 3m, teraz bardzo prosty rachunek 100m2 x 3m = 300m3. Czyli nasza centrala wentylacyjna musi mieć produktywność na poziomie minimum 300m3.
Pamiętajmy jednak o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Z racji na fakt, iż rekuperatory posiadają biegi niczym samochód, które odpowiadają za moc pracy maszyny w danym momencie. Przykładowo na pierwszym biegu mamy dostęp do 30% mocy urządzenia, na drugim 60% i na trzecim 90%. Kierując się ekonomią i oszczędnością zalecane jest dobranie jednostki, która na pierwszym biegu będzie w stanie pracować i realnie zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w danym obiekcie. Dzięki dobrze wybranej jednostce możemy uzyskać lepszy odzysk ciepła a co najważniejsze mniejsze koszty za prąd w przypadku kosztów eksploatacyjnych.
W związku z powyższym, w naszym przykładzie wystarczyłby rekuperator o produktywności do 300m3, jednak lepszym rozwiązaniem byłaby jednostka z lekkim zapasem. Polecana jednostka w takim przypadku to np. AIR EXPERT 400.

Polecane rekuperatory do kubatury:

0-200m3 – heko albo veko
201-270m3 – Pro mini
271-400m3 – PROMAX 400 albo AIR EXPERT 400
401-620m3 – PROMAX 600 albo AIR EXPERT 600

Gdzie zamontujemy rekuperator?

Centrale wentylacji mechanicznej możemy zamontować na strychu, poddaszu, w piwnicy, dosłownie wszędzie. Więc kolejnym pytaniem jakie należy sobie zadać przy wyborze centrali wentylacyjnej, będzie to gdzie mamy zamiar ją umieścić. Czy będzie leżeć na podłodze, czy wolimy ją przymontować do ściany, a może sufitu? Jeśli np. zależy nam na ilości wolnego miejsca w pomieszczeniu, najlepszym rozwiązaniem będzie jednostka, którą łatwo przymocować do sufitu. W takim przypadku, idealnie sprawdzi się Centrala z korpusem wykonanym z lekkiego materiału EPP AIR EXPERT.

To gdzie i jak mamy zamiar zamontować rekuperator, też ma duże znaczenie przy jego wyborze.

Wentylacja mechaniczna w bloku/mieszkaniu/restauracji/lokalu.

W takich przypadkach istną zmorą jest ograniczona ilość wolnego miejsca, która sprawia, że nie możemy sobie pozwolić na standardowej wielkości rekuperator, bo najzwyczajniej w świecie nam się nie zmieści.
Dlatego wybierając rekuperator do bloku, mieszkania, restauracji, czy lokalu, najważniejszą role dla nas odgrywać będzie wielkość jednostki, jej waga, oraz możliwość dogodnego jej zamocowania najczęściej do ściany, co umożliwi jej zabudowanie. Na przeciw tym wymaganiom wychodzi producent PRODMAX ze swoimi dwiema wyjątkowo małymi i lekkimi jednostkami o wielkości porównywalnej do mikrofalówki Heko i Vekko. Te rekuperatory doskonale sprawdzą się w takich warunkach.

Pomoc doświadczonego projektanta w wyborze centrali wentylacyjnej

Rekuperator oczywiście można wybrać na własną rękę, jednak podejmując ostateczną decyzję warto skorzystać z pomocy projektanta i zamówić projekt rekuperacji. W takim projekcie znajdzie się odpowiednio dobrana i umiejscowiona centrala wentylacyjna, projekt całej instalacji, zestawienie materiałowe, rysunek techniczny do montażu, oraz bilans powietrza. Skorzystaj z darmowego projektu TUTAJ.

Jeśli potrzebujesz tylko pomocy przy doborze rekuperatora skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże ocenić jaka jednostka będzie najlepsza. Skontaktuj się ze specjalistą

Wycena Rekuperacji

Planujesz inwestycję w rekuperację i chcesz dowiedzieć się ile to będzie kosztować? Nie ma problemu! Wybierz jedną z opcji i poznaj koszty.

Poznasz cenę w ciągu kilku chwil. Wprowadzisz informacje o swoim budynku i od razu poznasz szacowaną cenę.

Prześlij nam projekt swojego budynku, opisz nam swoje wymagania, a nasz doradca w ciągu 24 godzin(w dni robocze), przedstawi Ci kalkulację.

ciasteczko

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Przejdź do naszej polityki prywatności aby dowiedzieć się więcej. Polityka prywatności