/
/
Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?

Czym jest rekuperacja?
Rekuper
Rekuper

Systemy rekuperacji - wentylacji mechanicznej

Rekuperacja – czym jest i dlaczego się opłaca?

Rekuperator to urządzenie, które swoje zastosowanie ma w systemach wentylacyjnych. Za jego pośrednictwem można dokonać wymiany powietrza, jednocześnie odzyskując ciepło z powietrza wywiewanego. Zaletą zastosowania rekuperacji jest to, iż cały czas we wnętrzu mamy świeże powietrze z zewnątrz bez konieczności otwierania okien celem przewietrzenia pomieszczeń, a co za tym idzie ograniczenie strat energii cieplnej. To jedna z wielu zalet omawianego systemu. Chcesz poznać więcej atutów rekuperacji? Poznasz je, czytając niniejszy artykuł.

Co to jest rekuperacja i jak działa?

Jest to system wentylacji mechanicznej. Różnica w stosunku do klasycznych rozwiązań jest taka, że w omawianym systemie mamy do czynienia z odzyskiem energii cieplnej z wywiewanego z pomieszczeń cieplejszego powietrza. Tradycyjne rozwiązania grawitacyjne działają na zasadzie zasysania powietrza przez ciąg w kominie wentylacyjnym. Rozwiązanie to ma wiele wad. Przede wszystkim następuje utrata ciepła z pomieszczeń. Dodatkowo nie jest odprowadzana wilgoć z pomieszczeń, co prowadzi do tego, że w pomieszczeniach jest duszno, a dodatkowo istnieje ryzyko powstania grzyba na ścianach.

Rekuperacja zapewni stały i jednostajny ruch powietrza, który wytwarzany jest w sposób mechaniczny przez rekuperator. Kontroluje on ilość nawiewanego i odprowadzanego powietrza. W nagrzanym powietrzu znajduje się między innymi szkodliwy dwutlenek węgla. Jego odprowadzenie mechaniczne jest skuteczniejsze, co zapewnia bezpieczne warunki do życia dla domowników. Po oczyszczeniu z trujących gazów, jest ono wykorzystywane do ogrzania powietrza zaciąganego z zewnątrz. W ten sposób zmniejszamy utratę ciepła co z pewnością zauważysz na rachunkach za ogrzewanie. Dodatkową zaletą jest to, że ten system wentylacyjny pozbywa się z powietrza alergenów i kurzu, a to z kolei sprawia, że w pomieszczeniach mamy powietrze o wysokiej jakości,  bez konieczności częstego wietrzenia. W okresie zimowym jest to duża zaleta, gdyż wtedy powietrze jest nasycone smogiem, który dostaje się do wewnątrz budynków. Rekuperację można stosować również w budynkach z klimatyzacją.

Zasada działania rekuperatora

Zasada działania rekuperatora nie jest skomplikowana. Urządzenie posiada cztery króćce, które łączą kanały wentylacyjne. Taka budowa gwarantuje optymalny przepływ powietrza, a co za tym idzie wydajność instalacji. Wymienione kanały służą do:

 1. Czerpania powietrza – tym kanałem doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz do rekuperatora
 2. Wyrzutnia powietrza – za pośrednictwem tego kanału odprowadzane jest powietrze na zewnątrz budynku
 3. Nawiew do pomieszczeń – kanał ten doprowadza ogrzane i oczyszczone powietrze do pomieszczeń
 4. Wyciągania z pomieszczeń – kanał ma ten odprowadzenie „zużytego” powietrza z pomieszczeń do rekuperatora

Wymienione kanały są głównymi. Każdy z nich może być rozgałęziony w taki sposób, aby zapewnić większą sprawność całego systemu. Rekuperacja działa na zasadzie dwóch strumieni powietrza. Pierwszy z nich to strumień nawiewny, który występuje w kanałach 1 i 3, drugi zaś wywiewny występujący w kanałach 2 i 4.

Czerpnia (kanał 1) zasysa powietrze będące na zewnątrz budynku oraz przesyła je do wymiennika ciepła znajdującego się w rekuperatorze. Kanał 4 (wyciąg z pomieszczeń) wyciąga nieświeże powietrze, które jest ogrzane i przesyła również do wymiennika ciepła. To w nim następuje wymiana energii cieplnej. Powietrze zużyte ogrzewa świeże, a następnie wydostaje się na zewnątrz przez wyrzutnie powietrza (kanał 2). Świeże powietrze, które zostało ogrzane i oczyszczone w rekuperatorze, zostaje doprowadzone do pomieszczeń za pośrednictwem kanału 3.

System zapewnia, więc to, że pomieszczenia wypełnione są świeżym powietrzem o odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności i wysokiej jakości. To rozwiązanie jest korzystniejsze dla Twojego zdrowia niż tradycyjna wentylacja. Zapewnia dobre samopoczucie Tobie i domownikom.

Zalety i wady rekuperacji

Zbierzmy więc wszystkie korzyści tego systemu wentylacji oraz wymieńmy jego wady. Do zalet należą:

 • Kontrola jakości nawiewanego i wywiewanego powietrza, która wykonywana jest w sposób automatyczny.
 • Ograniczenie hałasu zewnętrznego poprzez zamknięcie okien i brak konieczności ich otwierania.
 • Redukcja wilgoci, co powoduje, że nie osadza się ona na oknach (nawet w kuchni podczas gotowania), dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zagrzybienia pomieszczeń.
 • Mniejsze stężenie kurzu i alergenów w powietrzu dzięki filtrowaniu powietrza w rekuperatorze.
 • Szybkie wysychanie podłogi po umyciu.
 • Możliwość pełnej automatyzacji systemu rekuperacji poprzez zastosowanie dodatkowych czujników wilgoci i CO2.
 • Latem rekuperacja może pracować równocześnie z włączoną klimatyzacją.

Rekuperacja posiada również wady, do których należą:

 • Koszty wymiany filtrów, średnio raz w roku.
 • Koszty energii (około 150 złotych na rok).
 • Zabrudzenia w okolicy anemostatów (elementy wywiewu i nawiewu).

Podsumowanie

Rekuperacja posiada więcej zalet niż wad. Z tego powodu polecamy instalacje tego systemu. Oczywiście warto skorzystać z usług profesjonalistów, gdyż doradzą i dopasują do wielkości pomieszczeń urządzenie, jakie  należy zainstalować, a następnie skonfigurują system tak, by był jak najbardziej wydajny. Jeżeli chcesz sprawdzić ceny poszczególnych elementów systemu lub całej rekuperacji wraz z montażem zapraszamy na stronę rekuperacja sklep.

Wycena Rekuperacji

Planujesz inwestycję w rekuperację i chcesz dowiedzieć się ile to będzie kosztować? Nie ma problemu! Wybierz jedną z opcji i poznaj koszty.

Poznasz cenę w ciągu kilku chwil. Wprowadzisz informacje o swoim budynku i od razu poznasz szacowaną cenę.

Prześlij nam projekt swojego budynku, opisz nam swoje wymagania, a nasz doradca w ciągu 24 godzin(w dni robocze), przedstawi Ci kalkulację.

ciasteczko

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie między innymi do celów statystycznych. Przejdź do naszej polityki prywatności aby dowiedzieć się więcej. Polityka prywatności